Dodaj ofertę

Wegańska alternatywa skóry

Wegańska skóra? To już się dzieje! Teorie o skórze naturalnej, jako o jednym wygodnym, ekologicznym i trwałym materiale odchodzą do lamusa. Weganin jest świadomym konsumentem, który chce ubierać się modnie, wygodnie i ekologicznie, jednocześnie nie wykorzystując do tego zwierząt. Ta świadomość tak naprawdę teraz nie dotyczy już tylko wegan, ale wszystkich osób szanujących ideę zrównoważonej gospodarki, a także tych śledzących najnowsze trendy. Marki wychodzą temu naprzeciw, prześcigając się w oryginalnych pomysłach, jak zastąpić skórę naturalną, wegańską skórą. Najtrudniej jest się przebić producentom obuwia. W tym segmencie dla wielu osób skóra wciąż jest jedynym, optymalnie komfortowym, wytrzymałym i pseudo ekologicznym rozwiązaniem. 

Wegańska skóra z ananasa

Piñatex to rozwiązanie, które już od jakiegoś czasu podbija rynek. Włókna do wytwarzania tej skóry pozyskiwane są z liści ananasa, które zwykle w przemyśle owocowym traktowane były jako odpad. Podążając za ideą zero waste warto dodać, że pozostałości po włóknach zebranych do produkcji materiału przekształcane są w biomasę i służą jako nawóz. 

Piñatex pochodzi z Filipin. Zebrane w celu jego wytwarzania włókna z liści ananasa suszy się na słońcu, lub (w zależności od pory deszczowej) w specjalnych suszarkach. Suche i oczyszczone włókna miesza się z polikwasem mlekowym na bazie kukurydzy. Ostatecznym produktem jest włóknina Piñafelt, z której wytwarzane są (np. przy wykończeniu certyfikowanym pigmentem i żywicą) wszystkie produkty Piñatex.

Ananasowa alternatywa skóry naturalnej jest bardzo delikatna, ale i wytrzymała. Wykorzystywana przez marki modowe, galanteryjne, meblarskie, a nawet w produktach jak siodełka rowerowe. Jej struktura ma naturalne zagniecenia, które stanowią o charakterystycznym designie rzeczy z  Piñatexu. Ta wegańska skóra jest optymalnie wygodna i oddychająca. Dodatkowo materiał jest całkowicie biodegradowalny.

Skóra z kaktusa

Meksykańska odpowiedź na materiał zastępujący skórę zwierzęcą to Desserto. Produkowany z kaktusa – opuncji, jest elastyczny, oddychający i bardzo wytrzymały. Desserto to materiał częściowo biodegradowalny i całkowicie wolny od chemikaliów, spełnia wszystkie rygorystyczne normy ochrony środowiska. Jego twórcy gwarantują dobrą wytrzymałość roślinnej skóry nawet do 10 lat! Jest miękki w dotyku, a jego struktura bardzo przypomina skórę zwierzęcą. 

Nie tylko marki modowe mogą wykorzystać potencjał skóry z kaktusa. Specjalnie z myślą o branży automotive powstała wersja Deserttex, przeznaczona do użytku dla marek, którym zależy na zrównoważonym rozwoju, przy jednoczesnym zachowaniu ekskluzywnego wrażenia materiałów wykończeniowych. Deserttex pomimo braku kolagenu jest elastyczny i sprężysty, doskonale sprawdza się między innymi jako obicie foteli samochodowych.

Poprzedni post
Plastik z oceanu
ser z ziemniaka Następny post
Ser z ziemniaka