Dodaj ofertę

Weganizm – jak zacząć?

Weganizm to nie tylko styl żywienia, ale także styl życia. I choć wielu osobom wydaje się skomplikowany, tak naprawdę jest dość prosty i może być niezwykle barwny i satysfakcjonujący. Weganizm to spożywanie wyłącznie produktów roślinnych, a także rezygnowanie z kupowania rzeczy, które wiążą się z krzywdą zwierząt, czy owadów. 

Dieta wegańska – jak zacząć, by czuć się coraz lepiej?

Co ciekawe dobrze zbilansowana dieta wegańska należy do niezwykle zdrowych i kolorowych sposobów żywienia. I mimo że rezygnuje się w niej z takich produktów jak mięso, nabiał, jajka, czy miód to jest ona pełna smaku, a także potrzebnych witamin i mikroelementów.

Ważne jest to, by przechodząc na dietę wegańską pamiętać o dopasowaniu jej do swoich potrzeb. Być może najpierw będziesz potrzebować trochę czasu w eliminacji pewnych produktów, nie ze wszystkiego musisz rezygnować od razu. Jeżeli chcesz, by weganizm stał się Twoim stylem życia warto krok po kroku wprowadzać do swojej codzienności nowe nawyki. 

Od czego zacząć?

Jeśli do tej pory w Twojej diecie było dużo mięsa – powoli zacznij je minimalizować oraz eksperymentować z prostymi przepisami, które pozwolą Ci je w pełni zastąpić zarówno jeśli chodzi o smak, czy konsystencję, jak i o składniki odżywcze. Możesz zaopatrzyć się w odpowiednie przyprawy, takie jak papryka wędzona, czy mieszanka do mięsa mielonego, a także w zamienniki – wegańską szynkę, czy parówki. 

W internecie znajdziesz bardzo wiele prostych przepisów na ulubione dania w wersji wegańskiej, w których królują bardzo odżywcze strączki, a także ziarna i pyszne warzywa. Niemal każdą potrawę można “zweganizować”, a niejednokrotnie wersja warzywna jest smaczniejsza od oryginału. Daj sobie czas na eksperymenty i / lub zaopatrz się w produkty, które bardzo lubisz w wersji wegańskiej, to naprawdę pomaga.

Kolejnym krokiem może być zrezygnowanie z nabiału i jaj. Obecnie na rynku jest ogrom serów i jogurtów, które są odpowiednie dla wegan. I choć kilka lat temu być może trudno było znaleźć coś naprawdę pysznego, obecnie nie ma z tym najmniejszego problemu. Istnieje wiele grup wegańskich, w których można zapytać o najbardziej smakowite sery, czy jogurty, a jeśli chodzi o mleka roślinne – obecnie jest ich naprawdę wiele w sprzedaży, o przeróżnym smaku i intensywności. 

W kolejnym etapie warto zacząć przeglądać etykiety produktów na półkach sklepowych. W wielu z nich bowiem ukryte są składniki odzwierzęce, takie jak serwatka z mleka. Może się ona pojawić w maśle roślinnym, chipsach, czy winie, dlatego na tym etapie dobrze jest już zapoznawać się z takimi produktami, które rzeczywiście wesprą Cię w nowych wyborach żywieniowych. Praktyka czyni mistrza, więc po czasie będziesz już z łatwością odróżniać produkty, które są rzeczywiście wegańskie, od tych, które tylko takie udają. 

W wielu marketach znajdziesz też osobny dział, w którym będą jedynie smakołyki roślinne. To duże ułatwienie. Warto jednak pamiętać, by dopasowywać je do swoich preferencji smakowych. Codzienna dieta bowiem powinna być nie tylko zdrowa i odżywcza, lecz także smaczna. To znacznie ułatwia jej kontynuację, tak by miała szansę stać się stylem życia. 

Warto również spróbować wegańskich dań w dobrych restauracjach, których ciągle przybywa (zwłaszcza w dużych miastach). Tak naprawdę od tego można zacząć, bo nic tak nie zachęca do danego sposobu żywienia jak zachwycone kubki smakowe. W jedzeniu bowiem szukamy tego, co nie tylko nas odżywia, ale też daje radość i zadowolenie. A potrawy wegańskie w dobrych restauracjach potrafią zjednać sobie ludzi. Dodatkowo poczucie, że jemy zgodnie z naszymi wartościami – bezcenne.

Ser wegański Endorfiny Poprzedni post
Zdrowy i smaczny ser wegański
Top 5 restauracji wegańskich we wroclawiu Następny post
Top 5 restauracji wegańskich we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój e-mail jest u nas bezpieczny.