
Mydło może zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego, wosk pszczeli, lanolinę, a nawet tłuszcze zwierzęce. Ten ostatni, ukryty pod nazwą Sodium Tallowate (sól sodowa kwasu łojowego), występuje na przykład w popularnym mydle Biały Jeleń!
Tłuszcze w mydle mają właściwości oczyszczające, mydlące i utwardzające. Łój zwierzęcy jest stosunkowo tanim składnikiem, na szczęście obecnie mniej popularnym w przemyśle mydlarskim niż tłuszcze roślinne. Nadal jest jednak wykorzystywany, dlatego przed zakupem produktu warto dokładnie zapoznać się z jego składem.
Tłuszcze zwierzęce i odzwierzęce w mydle
Informacje o zawartości łoju zwierzęcego w składzie nie są oczywiste na pierwszy rzut oka, ponieważ składnik ten kryje się pod nazwą Sodium Tallowate. Inaczej jest z mlekiem kozim lub krowim, które są łatwe do odczytania. Najczęściej wykorzystywane w produkcji mydła jest mleko kozie (goat milk), ze względu na bardziej wartościowy dla producentów mydła skład. Mydła to nie jedyne produkty kosmetyczne, w których wykorzystuje się tłuszcze zwierzęce i odzwierzęce. Mogą one znajdować się także w składzie szamponów do włosów, żeli pod prysznic i innych produktów myjących.
Lanolina, czyli tłuszczopot owczy
Nazwa, skład ani proces pozyskiwania lanoliny nie są zachęcające, ale mimo wszystko jest ona często wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Stanowi bazę kremów, maści, balsamów i mydeł. Lanolina jest produktem ubocznym oczyszczania wełny. Podczas prania tłuszczopot oddziela się od wełny, a następnie w procesie wirowania wydziela się go z pozostałej po praniu wody. Lanolinę znajdziemy między innymi w popularnym mydle Bambino.
Beeswax w produktach kosmetycznych
Równie łatwy do odczytania w składzie jest wosk pszczeli, czyli Beeswax. Producenci, którzy wykorzystują wosk pszczeli w kosmetykach, często opierają na tym komunikację marketingową produktu. Jeśli wosk pszczeli nie jest przeszkodą w zakupie kosmetyku, warto zwrócić uwagę, czy ten nie ma w składzie również lanoliny lub łoju zwierzęcego, które mogą występować jako tłuszcz bazowy.
Jakie roślinne tłuszcze znajdziemy w mydłach?
Popularne tłuszcze roślinne wykorzystywane w mydłach to między innymi: masło shea, olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej ryżowy, olej konopny, olej słonecznikowy, olej z awokado, olej rzepakowy, olej rycynowy czy masło kakaowe. Wybór zależy od indywidualnych upodobań; na przykład u alergików czy osób o wrażliwej skórze może się sprawdzić naturalne mydło Aleppo, produkowane z oleju laurowego i oliwnego. Zwolennicy „miękkich” i mocno nawilżających produktów mogą być zadowoleni z mydeł zawierających olej ze słodkich migdałów czy awokado. Jedno jest pewne: roślinne tłuszcze zawierają całą gamę drogocennych składników, które już od jakiegoś czasu są doceniane przez przemysł mydlarski, zarówno przez producentów masowej skali, jak i lokalnych rzemieślników.
Dodaj komentarz